Tak už jen 2 dny a je to tu. Týdny příprav a pak je to během 24 hodin vše v čoudu. Dárky už snad každý z nás má nakoupené, nejlépe zabalené a cukroví dopečené. Neříkám, že dozdobené, to ani já sama ještě nemám, ale dopečené už KONEČNĚ ano. Vánoce nejsou jen o tom žrádle (ano žrádle, protože je toho všude okolo tolik, že to snad jinak říci nejde), shonu, uklízení, ale především o lásce, štěstí, přátelích, kamarádech, rodině a v neposlední řadě i o nějaké té výzdobě.
Zdroj fotografie: www.kvetinarstviduha.cz |
Bohužel slaměné ozdobičky si musí dát pauzu, protože je letos vystřídají blejskavé. Ne, že by se nám změnil vkus, ale musíme kupovat borovici.
Ano, stromeček kupujeme živej, jenže dole v zimě topíme krbovými kamny a to přílišné horko opravdu nejlépe snáší borovice, smrčky pak opadávaly takovým stylem, že se na ně stačilo jen podívat. No a borovice přeci jen není tak hustá jako smrčky a slaměné ozdoby na ní zanikají, tak proto letos jdeme do kouliček.
Závidíme lidem, kteří si mohou dovolit na stolcích, oknech, ale i na stole jakoukoliv vánoční dekoraci. Ubrus se u nás doma už několik let vytahuje opravdu jen na ty Vánoce, protože kdykoliv jindy bych si myslela, že straší, když by ubrus utíkal z kuchyně nahoru do patra. To, že je pod ním kočka, která ho na sebe strhla by mi samozřejmě vzápětí došlo.
Ale pro vás ostatní, kteří si můžete dovolit ten komfort a nazdobit Štědrovečerní tabuli, mám trochu té inspirace a rad, co by nemělo chybět.
Co by nemělo chybět na Štědrovečerním stole?
Ubrus
Klasika bílý s vánočními motivy, ale na to už se moc nehraje. Zkrátka ubrus, který bude mít sváteční nádech. Měl by mít stejný tvar jako stůl a na každé straně přesahovat o cca 30cm.
Bílo stříbrná tabule s decentní dekorací. Zdroj fotografie: rewards4mom.s3.amazonaws.com |
Prostírání
Nemusí být, ale hodí se i z praktických důvodů. Prostírání by mělo barevné ladit s další výzdobou stolu.
Talíře
Mělký talíř (na kapra a salát) na něm položené ubrousek a teprve na ubrousku položený hluboký talíř na polévku. Ubrousek chrání mělký talíř před odřením, tlumí nárazy a udrží váš talíř na kapra zatím čistý.
Zlatá klasika s netradičními zlatými stromečky. Zdroj fotografie: idealhomegraden.com |
Příbory
Řadí se tak, jak budeme jíst. U nás, jelikož máme jen polévku a hlavní chod, tak jako první napravo lžíce a směrem k talíři pak nůž (ostřím směřuje k talíři) , od lžíce je vzdálen přibližně 1 cm, nalevo vidlička. Příbory by měly být zarovnány podle dolního okraje talíře.
Skleničky
Na víno a vodu či jiné nealko, máme je při pravé ruce.
Výzdoba
Svícen, kytice a různé další dekorace.
Červeno-bílá jednoduchost a nadčasovou dekorací uprostřed stolu. Zdroj fotografie: pixootle.com |
Takto vypadá stůl samozřejmě u každého z nás, ale co dál na něm u nás doma nechybí a co by se mělo jíst a jedlo dříve?
U nás dále na stole nechybí mísa se salátem a mísa s kaprem, řízkama a klobásama. Tohle funguje formou samoobsluhy, protože u nás se přísně dodržuje ZÁKAZ ODCHÁZENÍ OD VEČEŘE (prý to nosí smůlu). A jelikož si rádi přidáváme (jako malou mě to děsně štvalo), tak proto máme vše po ruce.
Stojánek s cukrovím tu má samozřejmě také své místo a u cukroví je krajíc chleba a patka vánočky.
V neposlední řadě - ŠUPINA pod talířem pro štěstí.
Co se vlastně dříve jedlo?
Dříve nechyběla symbolická jídla jako čočka, houby, jáhly, vánočka a ryby převážně v jižních Čechách, odkud se rozšířili dále.
Jako sladké se podávalo ovoce a cukroví bylo převážně medové.
Co se jí dnes?
Všechno! Stálicemi jsou kapr, řízek, vinná klobása a to buď s bramborovým salátem nebo pro děti s kaší. Ale to už také není pravdou. U nás se stále tento trojboj drží, ale v některých rodinách se nedělá ryba nebo salát vůbec. I když ono je jedno, co jíte, hlavně, když je to dobrý. =D
Zvyky a pověry spojené s jídlem
K období Vánoc se váže spousta pověr a zvyků, ale já tu zdůrazním hlavně ty, které mají něco společného s jídlem.
- Rozkrajování jablka - kdo má uvnitř hvězdičku bude zdráv a šťasten, kdo křížek, toho čeká nemoc a smrt.
- Patky od vánoček - když děvče na Štědrý den nasbíralo 9 patek od vánoček, tak se do roka vdalo.
- Připálená vánočka - celý příští rok budete mít smůlu.
- Čočka - měla by být podávána k večeři, aby se rodiny drželi peníze.
- Louskání ořechů - první čtyři rozlousknuté ořechy prozradí, jak je na tom vaše zdraví. Všechna jádra zdravá - znamenají zdraví. Některá špatná jádra - znamenají nemoc. Všechna jádra špatná - znamenají smrt.
- Dobroty pro zvířátka - na Štědrý den byste měli po obědě vyrazit na procházku do lesa a donést zvířátkům nějaké to jablíčko, mrkev nebo jiné dobroty.
A jedna pověra na závěr, která nemá nic společného s jídlem, ale dozajista se Štědrovečerní tabulí.
Pokud chcete, aby rodina držela pospolu, tak stůl u kterého na Štědrý den večeříte obvažte provazem či řetězem.
A jak slavíte Štědrý den vy? Máte své stálice, které nesmí nikdy na stole chybět? Večeříte klasicky nebo "netradičně"? Těším se na vaše odpovědi a přeji krásné prožití vánočních svátků.
Vaše V.