čtvrtek 1. srpna 2013

{ovocné knedlíky} Meruňkové knedlíky z odpalovaného těsta


Meruňkoví knedlíci =D

To je tak, když v krámě není droždí a poslední tvaroh. Kynuté knedlíky dělat nelze, tvarohové taky ne, protože by pak nebylo nic ke knedlíkům. Při vyslovení "odpalované těsto" si představím věnečky, větrníky a hlavně záludné pečení v troubě, kterou raději neotvírat. Vařit odpalované těsto by mě v skutku nenapadlo. Měla jsem obavy, co z toho vznikne, ale světe div se: JE TO DOBRÝ! S těstem se krásně pracuje a dobře se do něj ovoce zabaluje. Trošku jsem se lekla při přípravě, kdy jsem měla zapracován i třetí žloutek a těstu se moc nechtělo držet při sobě. Trocha mlíčka vše vyřešila Je pravda, že je s těstem trošku piplání a příprav, ale za výsledek to stojí.


Ingredience na 24 - 30 knedlíků:

Odpalované těsto:


500ml mléka
500g hrubé mouky
30g másla
špetička soli
3 žloutky

Dále:


meruňky
máslo
tvaroh (vanička)
piškoty
moučkový cukr

Postup:

Těsto:


1. Do kastrůlku dáme vařit mléko a přidáme k němu rozpustit máslo.

2. Pod vařícím se mlékem vypneme plotýnku, kastrůlek sundáme a rychle vmícháme mouku.

3. Když se mléko zapracuje do mouky, tak vrátíme na teplou plotýnku a chvilku mícháme, až se těsto nelepí na kastrůlek.4. Těsto necháme alespoň 15min chladit. Pro kontrolu do těsta píchneme prst a musíme ho tam bez problémů udržet. Během chladnutí občas promícháme, aby těsto lépe chladlo.

5. Zatímco těsto chladne, tak si vypeckujeme meruňky a rozdělíme na půlky. Připravíme si velký hrnec s vodou do které přidáme trochu soli.

6. Do zchladlého těsta vmícháme postupně 3 žloutky. Vždy až když ten první zapracujeme, tak teprve poté přidáme další.

7. Vypracujeme rukama tuhé nelepivé těsto. Pokud těsto nedrží u sebe lze přidat trochu mléka a propracovat.8. V tuto chvíli si dáme hrnec na sporák, aby se nám včas vařila voda.

Sestavujeme:


9. Z těsta zpracujeme 2 válečky, které rozkrájíme na 15 kousků každý. (Já ve výsledku měla 24 knedlíků, protože některé půlky byly věší a potřebovaly více těsta.)10. Každý kousek zploštíme dlaní a vložíme do něj půlku meruňky a zabalíme. V ruce ukoulíme knedlík.


11. Do vařící se vody vložíme polovinu knedlíků, vařečkou je "odškrábneme" ode dna a vaříme cca 8 min.

Knedlíky podáváme přelité rozpuštěným máslem s oslazeným tvarohem a posypané moučkovým cukrem a piškoty.