neděle 8. prosince 2013

Perníková chaloupka - stavím vlastní chaloupkuSvou první chaloupku jsem zkoušela myslím 2012, takže vloni. No chlubit bych se s ní vážně nechtěla. Chaloupku jsem chtěla mít co největší a těsta málo, takže jsem hodně rozválela, pak se to celé kroutilo, no děs. Sice držela pohromadě, ale silou vůle. Letos se držím hesla: ,,Co je malé, to je hezké." Pokusím se vám předložit podrobný postup na Perníkovou chaloupku od tvorby šablony po finální úpravy. V sobotu 7.12.2013 těsně před dokončovacími úpravami napadly mou nedozdobenou chaloupku nějaké dvě Mařenky bez Jeníčka. =D - co by člověk pro tu dětskou radost neobětoval. =)


Čím dál více lidí si staví na Vánoce svou vlastní perníkovou chaloupku. Když nad tím tak přemýšlím, tak nevím, proč se převážně peče na Vánoce. Ale to je jen takový myšlenkový pochod. =) Kdo by neznal pohádku o dvou dětech, které se ztratí v lese a najdou právě onu Perníkovou chaloupku. Jako malá jsem také snila o takové chaloupce, ovšem bez té JežibabyJá svou první chaloupku dostala, když jsem byla malá od známých, kteří ji dovezli z Pardubic. Byla nádherná a já ji nechtěla sníst. To mi snad ještě nebylo ani -náct, takže o nějakém vlastním pečení nemohla být ani řeč (dokud jsem tedy neviděla MasterChef Junior a přijdu si zaostalá a stará).
Perníková chaloupka jako pohádka je známa v mnoha úpravách a podobách. Mou nejoblíbenější psanou verzi v úpravě od skupiny Lokálka si můžete přečíst níže. A nejlepší film? Samozřejmě Jeníček a Mařenka: Lovci čarodejnic, ale jedině ve 3D. 

Perníková chaloupka - veršovaná pohádka


Vypravěč:
V šumavském polesí v tom ráji vřesu,

pracoval drvoštěp ze státních lesů.Vyzbrojen sekerou, rumem a pilou,

smrkům a modřínům rád pustil žilou.Protože nablízku nebyla školka,
chodil s ním kluk Jeník a Mařenka holka.

Zatímco tatínek dělal z lesa paseku,
dala se Mařenka hlasitě do breku.

Mařenka: 
Jeníku, Jeníku mě to tu nudí,

vždyť chytnu vlka, ten mech strašně studí.Projdem se bratříčku jen malou chviličku,

malin a borůvek narveme trošičku.


Jeníček: 
Rád vidím Mařenko, že to máš tady,

vždyť já už od rána nevidím hlady.


Vypravěč: 
Zmizely dětičky potají v houštině,

marně však pátraly po sladké malině.Za chvíli chudinkám nebylo do špásu,

protože zbloudily nemaje kompasu.Dva dny a dvě noci šlapaly tiše,
Potom jim začalo kručeti v břiše.

Usedly do trávy neznaje data,
v tom Mařce se zjevila MORGÁNA FATA.

Mařenka:
Pohlédni Jeníku co máme za kliku.

město zřím veliké je celé z perníku.


Jeníček:
Asi máš vidění v neblahé předtuše.

Vždyť jsi jen Mařena, ne žádná Libuše.Tak přestaň věštit a nazuj si holínky,

půjdem si k svačině vyhrabat kořínky.


Vypravěč: 
Hrabaly dětičky, kde se to šiklo.

Najednou nablízku světýlko bliklo.Rychle se rozběhly k bílému puntíku,

spatřily panelák byl celý z perníku.Vylezly na žebřík a plny spěchu,
jaly se pojídat slaďoučkou střechu.

Ježibaba:
Kdo tady mlaskáním ruší můj spánek.

Jeníček:
Hůůůů, to jsem jen já, vánek.

Ježibaba:
Já ti dám vánek prolhaný pacholku,

střechu mi sežereš beze všech okolků?


Vypravěč:
A babice, která kdys bývala kráskou,

spatřila Jeníka a hned vzplála láskou.Ježibaba:

Jeníčku, miláčku, slez rychle dolů,

koupím ti prstýnek, žít budem spolu.

Láskou snad uhořím. Love you. Je t´aime.

Jeníček:
Na to ti neskočím copak jsem kretén.

Ježibaba:
Tak buďte prokleti ty i ta děva.
Kéž vám můj perníček potrhá střeva.

Děláme si vlastní šablonu.
Na českém trhu se zatím neobjevila šablona na chaloupku podle mých představ, proto si ji dělám sama. Má první šablona byla z papíru a opravdu velmi, veeelmi nepraktické. Letos jsem se rozhodla zalovit ve svém šuplíku a probrat se trochou nostalgie v podobě šablon na Street Art. (Vidíte, dřív to sprejovalo po zdi a teď to dělá zákusky. =D) Šablony jsem si vyřezávala z takových těch průhledných žlutých desek na které se psalo ve škole. Vždy se dovnitř vložila stránka a psalo se na desky tužkou, abychom nepsali do knížek. "Dvojlist" těhle desek se dá koupit v papírnictví velikost A4 asi za 10Kč.

Jsou pevné a drží tvar. Samozřejmě si do desek můžete vyříznout co chcete a používat jako šablonu na zdobení zákusků, která něco vydrží. Na vyřezávání používám umělecký skalpel, jde to s ním nejlépe, ale můžete i normální lámák. Pak už zbývá jen pravítko, představivost, hodně trpělivosti, tužka a hurá na vlastní šablonu.


Tak šablonu bychom měli. Z lednice vyndáme už odpočinuté těsto na perníčky, na chaloupku jsem toužila TOHLE. Dávka těsta nám vystačí akorát na jednu chaloupku a nějaké ty doplňky.


Vykrajujeme a pečeme jednotlivé dílky.


Těsto si rozválíme tak na 4-5 mm. Kdybychom těsto vyváleli moc tence, tak se bude při pečení kroutit. A vyřežeme si jednotlivé části na chaloupku.
 • 2x střechu (1 díl zkrátíme přesně na délky štítu a uřízneme ještě kousek ....0x0 cm jako střechu pro terasu - nemusíte dělat)
 • 2x boční díl
 • 2x přední díl (1x vyřežeme okno a dveře, 1x necháme celé)
 • 1x podstavec
 • doplňky (sněhulák, strom, vikýřek)Abych měli zasklená okna, tak do každé dírky dáme půlku Bonpari (půlka je tak akorát někde jsem měla míň a nemám úplně zaskleno =D). Nezapomeňme dát péct i dveře, které jsme vyřízli z přední části.
Na zadním dílu jsem si vyřízla srdíčko a na předním zvoneček, ale ponechala jsem ho tam.

Každý dílek před pečením potřeme rozšlehaným bílkem s trochou mléka. Chaloupku pečeme 12 - 15 min na 180°C. Po upečení dílky potřeme znovu, ale tentokrát do půlky bílku zamícháme kakao (přecedíme, abychom se zbavili nerozmíchaného kakaa). Perníčky pak budou tmavší. Do druhé půlky rozmícháme červené potravinářské barvivo a tímto potřeme po upečení střechy.

Upečené díly na chaloupku necháme odpočívat do druhého dne než začneme sestavovat.

Ještě předtím než začneme chaloupku stavět si musíme vše řádné nachystat a hlavně si promyslet co a jak vlastně chceme zdobit. Pokud máme k chaloupce ještě nějaké další jedlé doplňky, tak právě teď si je nachystáme. 

Sestavujeme a zdobíme chaloupku.


Aby nám jednotlivé díly chaloupky držely dobře pohromadě, tak jim musíme trošku pomoci. Všechny hrany ostrouháme na struhadle tak, aby nám vše do sebe zapadalo. Slepované rohy chaloupky ostrouháme do úhlu 45° (budou k sobě lépe přiléhat).
Začínáme zdobit.

Díly nazdobíme dříve než budeme slepovat, jde to lépe než na sestavené chaloupce. Po sestavení budeme pouze ladit detaily. =) Zdobíme bílkovou polevou, kterou jsme si dali do sáčku. 
Můžeme si udělat dvě hustoty polevy. Hustší budeme používat jako "konturovací" a řidší budeme vyplňovat. Nezapomeneme nazdobit sněhuláka a stromeček. Pokud natíráme celou střechu, tak ji těsně po natření můžeme zasypat kokosem.  Necháme zatuhnout.


Uděláme si hustou polevu na slepení.

Chaloupku k sobě lepíme hustou polevou. Můžete použít i čokoládu nebo potravinářské lepidlo. Aby střecha nesjížděla, tak nejen, že ji přilepíme polevou, ale zafixujeme i pomocí párátek (fígl k nezaplacení). Párátky připevňuji i stěny chaloupky, alespoň dobře drží, než zaschne poleva.
Já jsem si jako sloupy pod střechu od terasy pořídila tyhle super " žužu maršmelouny" od Hariba. 

Celým žužu se opatrně pokusíme prostrčit špejli, aby střecha měla oporu, a na každé straně necháme kousek koukat. 

Sloupy umístíme na své místo. Střechu terasy nejdříve připevníme k chaloupce pomocí párátek a polevy, a pak osadíme na sloupy, kde napíchneme na špejle.
Připevníme strom a sněhuláka.

Necháme minimálně půl hodiny tuhnout.
Jdeme do finále.

Dozdobíme slepené hrany, abychom zakryli případné nedostatky. Hustou polevou můžeme na konci střechy vytvořit rampouchy.  - tahle část už se u této chaloupky nekonala, už byla okousána =D


Rady a tipy k nezaplacení hezky pohromadě.

 • pokud nemáte šablonu kupovanou vyrobte si ji z výše zmiňovaných desek, vydrží vám tak napořád
 • díly chaloupky můžete vykrajovat rovnou na pečícím papíru a ušetříte si tak složité přenášení
 • těsto musí mít minimálně 4 mm jinak se bude při pečení kroutit
 • pokud chceme mít "zasklená" okna do každého položíme před pečením půlku Bonpari
 • aby byly perníčky tmavší potřeme je po upečení rozšlehaným bílkem s kakaem, ale nejdříve přecedíme, abychom se zbavili nerozpuštěného kakaa
 • chceme-li červenou střechu, obarvíme bílek červeným potravinářským barvivem a po upečení díly potřeme
 • necháme chladnout na rovné ploše, aby se díly nepokroutily
 • zdobíme až druhý den
 • slepované rohy si struhadlem zarovnáme do úhlu 45° a ostatní zarovnáme
 • nepodceňujme šlehání polevy a šlehejme dostatečně dlouho
 • zdobíme neslepené
 • slepujeme hustší polevou a necháme dostatečně zatuhnout
 • střechu připevníme i pomocí párátek

INSPIRACE

Zdroje fotografií, zprava: jahoda2020.blog.cz, Kateřina_H - www.mimibazar.cz, perchta - perniky.artmama.cz, stepisek - perniky_artmama.cz a wrorejs - www.moje-rodina.cz


zdroj fotografie: http://goodiesbyanna.typepad.com
Patříte i Vy k těm, kteří si pečou vlastní chaloupky? Pokud ano, máte nějaké své fígle na zdobení nebo na to, aby vám chaloupka dobře držela při sobě? 

A pokud byste chtěli do jedné takové obrovské Perníkové chaloupky, která je zase plná perníku, zavítat, tak neváhejte a rozjeďte se k Pardubicím. Tam, nedaleko Kunětické hory na jejím úpatí, stojí bývalý lovecký zámeček, dnes Perníková chaloupka. Vítán je každý, kdo stále věří na pohádky, ale i ten, kdo chce jen se zatajeným dechem pozorovat krásu vystavených perníčků. Více info na : http://www.pernikova-chaloupka.cz