neděle 11. června 2017

{filmová recenze} Šéf / Chef (2014) aneb film 3v1Krásnou neděli všem,
začínám svou sérii recenzí o filmech, kde se ve větší či menší míře objevuje jídlo. Jako první na řadu přichází film Šéf, protože ve mě nechal nejrozporuplnější pocity ze všech filmů, co jsem doposud viděla. Na film jsem koukala v originále s českými titulky, upřímně, ani jsem nepátrala, zda je dabován do češtiny.

!SPOILER! Článek obsahuje děj filmu. !SPOILER!

Tento na první pohled velmi sympatický a zábavně vypadající film byl propadák. Popis na csfd.cz se skládá ze dvou souvětí a mě osobně na film nalákala fotka s hercem Robert Downey Jr. a asi nebudu jediná. Marně jsem však po něm ve film pátrala, nakonec se objevil na pár minut trapné scény a konec.
Ale přejděme na začátek...Jak bychom mohli čekat u filmu o vaření, tak se začátek příběhu odehrává v kuchyni restaurace. Šéfkuchařem je ambiciózní až namyšlený Carl Casper (Jon Favreau), který aktuálně žije samotářský život bez své rodiny. První část filmu mi přijde jen o moc podrobných konfliktech. Jeden z těch velkých nastane, když majitel restaurace nechce dovolit Carlovi, aby známému kritikovi jménem Ramsey Michel (Oliver Platt) naservíroval něco nového. Jelikož i v osobním životě nesnáším, když spolu lidi mluví stylem, že se překřikují, křičí na sebe a nepustí se ke slovu, tak ve filmech mě to naprosto vytáčí. A k mé smůle, takových scén je v tomto filmu až moc. Carl musí uvařit to, co vaří vždy. Kritik mu to samozřejmě dá sežrat. Mezitím ho jeho syn naučí používat twitter a tím se roztočí zprvu digitální hádka mezi Carlem a Ramseym až to vyvrcholí v hádku osobní. Nakonec Carl sbalí své nože a opouští restauraci nadobro.

Zdroj: Aldamisa Entertainment

Tady se nachvilku zastavím. Už tohle by mohl být samostatný film. Bohužel, téměř všechny ty vyhrocené situace byly vlastně k ničemu, protože teď začíná další samostatná část.

Následovaly "vyplňující" nepotřebné scény. Molly už od začátku filmu Carla přesvědčuje, aby se vrátil k food trucku se kterým dříve jezdil. Jelikož je Carl nezaměstnaný, tak odlétá s Molly na služební cestu, aby tam pohlídal jejich syna místo chůvy. 

Zdroj: Aldamisa Entertainment

A to byste nečekali, po půlce filmu se konečně objevuje Marvin (Robert Downey Jr.) jako bývalý Molly. Carl od Marvina kupuje food truck a následují scény "kdo co kdy kde s kým". Až teď jsem teda pochopila, že ty narážky o food trucku od Molly v první části filmu byly asi to nejdůležitější.
Carl volá klukům do restaurace, co udělal a Martina (John Leguizamo) to zaujalo natolik, že ihned přiletěl a přidává se ke Carlovi jako jeho parťák.

Zdroj: Aldamisa Entertainment

Od této chvíle se mi začal film líbit, food truck vybavili vším potřebným a i s Carlovým synem (který měl letní prázdniny) vyráží na cestu zpět domů. Zastavují ve městech, kde ochutnávají místní kuchyni a zároveň připravují jídlo. Carlův syn vše sdílel na Twitter, takže lidé už stáli frontu na jejich sendviče dříve, než otevřeli. Tahle část byla opravdu milá, ale už jsem ji měla zkaženou tím prapodivným začátkem. Kdyby začátek byl kratší a byla tam jen čistě hádka s kritikem a odchod z restaurace, tak by to na start úplně stačilo.

Po příjezdu domu, pár dojemných chvilek, jak chtěl syn zůstat s tátou a ten nakonec po shlédnutí videa z cesty přeci jen povolil. Střih, pár měsíců pryč a šťastná rodinka ve food trucku společně s Martinem vydává jídlo. To by ještě šlo, takovej happy end u kterého by se člověk pousmál....Ale na závěr se objeví Ramsey, který chce mluvit s Carlem. Pro sendvič si poslal někoho jiného a člověk by čekal, že jen řekne Carlovi, že mu chutnalo atd. To už by samo zavánělo přeslazeným happy endem. Ale neee, on mu nabízí zařízení vlastní restaurace. Takže nový šťastný happy end filmu u kterého jsme si už mysleli, že je konec...


Zajímavosti:

  • Jon Favreau miloval dobré jídlo, které i sám velmi často dokázal uvařit, a tak možná právě nad plotnou ho napadlo natočit film o jídle. Napsal si scénář, zařídil potřebné technické a finanční záležitosti a nakonec oslovil své přátele, kteří již v jeho filmech hráli, díky čemuž se mu podařilo přivést do snímku známá jména.
  • Bratr herce Olivera Platta je skutečný restaurační kritik v metropolitní oblasti New York. 
  • Jon Favreu se pro film naučil vařit. Vzal si hodiny intenzivního kuchařského kurzu u francouzského šéfkuchaře a amerického majitele food trucku a naučil se to prý skvěle. Dokonce se mu to zalíbilo natolik, že se se svými školiteli rozhodl nakoupit si v L.A. pár náklaďáků a provozují tam food trucky natrvalo.


Závěrem:

Ve filmu jsem si více než jednou myslela, že se jedná o hlavní dějovou linii a nakonec se ukázalo, že ne. Nebyla jsem z toho takhle zmatená jen já. Film mi přišel jako splácanina minimálně 3 filmů dohromady. 

  • Boj šéfkuchařů s kritiky
  • Výměna luxusní restaurace za pojízdný "stánek"
  • Jak si najít cestu k synovi

Po dokoukání filmu jsem zjistila, že Jon Favreau je nejen hlavní herec a režisér, ale také scénárista. Jako herec dobrý, na režisérském kontě má taky pěkné kousky jako Iron Man, Iron Man 2, Kniha Džunglí atd., takže to bude asi tou scénáristikou. Zbytečné odbíhání a když nevím co, hodím tam hádku nebo skočím úplně někam jinam. Celý film je jedna, vlastně dvě velké reklamy.Hodnocení 2/5


Kompletní seznam filmů o jídle a odkazy na recenze najdete ZDE