Základy

1 hrnek  =
- 200g mouky
- 250ml mléka/vody
- 250g cukru

Bouquet garni
- nejde o nic jiného než o svazek bylinek, které jsou svázány kuchyňským provázek. Slouží k ochucení pokrmu a všechny bylinky po vaření vytáhneme najednou. Do bouquet garni lze svázat jakékoliv bylinka - tymián, rozmarýn, bazalka, petržel, estragon, majoránka, saturejka atd.

Karamelová voda
- Cukr si dáme do kastrůlku a necháme karamelizovat. Až bude cukr roztavený do zlatohněda, kastrůlek odendáme z plotny (plotýnku necháme zaplou) a přilijeme horkou vodu (pokud bychom přilili studenou vodu, tak by to prskalo mnohem víc než takhle), vrátíme zpátky na plotýnku a mícháme dokud se nám vzniklý cucek neroztaví a nevznikne nám karamelová voda.

Kvásek
- Droždí rozdrobíme do mísy, přidáme jednu PL cukru a společně rozmícháme v těstíčko.  Zalijeme 1/2(z množství, které je uvedeno v receptu) vlažného mléka (nesmí být horké ani studené tak, abyste v něm udrželi prst), zaprášíme povrch moukou a necháme na teplém místě vzejít kvásek (zvětší svůj objem)




- lžička

Maso
- pokud budete jakkoliv tepelně upravovat maso - péct, grilovat, smažit, tak ho nechte vždy po ledničce odpočinout na pokojovou teplotu.

Mouka
-pokud je u receptu napsáno pouze mouka a není uvedeno jinak, tak se jedná o mouku polohrubou

PDP
- označení pro Kypřící prášek do pečiva, někdy označován i jako PrDoPeč

PL
- Polévkové Lžíce

Sníh

- Tuhá hmota, která se šlehá z vaječných bílků, do kterých se přidává špetička soli. Většinou se sníh šlehá i s cukrem. Konzistence je krásně nadýchaná, lesklá, bílá hmota, která drží v míse svůj tvar, i když ji točíte dnem vzhůru. POZOR! Mísa i metly musí být dokonale čisté (hlavně ne mastné)!

Test špejlí
- všechny časy pečení jsou orientační, takže abychom zjistili, zda je buchta nebo bábovka uvnitř propečená, děláme test špejlí. Přeci jen záleží na troubě, jak peče, zda peče rovnoměrně a jestli je nová či stará. Špejli zapíchneme nejlépe co nejblíž ke středu, a když ji vytáhneme bez zbytků těsta, znamená to, že máme upečeno, pokud na ní zůstane těsto ještě necháme péci. Samozřejmě jsou recepty u kterých tento test nelze provádět, protože se u nic požaduje, aby těsto bylo mazlavé.

Trojobal
- Na trojobal potřebujeme mouku, vajíčko, trošku mléka, sůl, a strouhanku. Nejdříve obalíme v mouce, poté ve vajíčku, které jsme rozkvrdlali s troškou mléka a solí, nakonec obalíme ve strouhance (celé můžeme ještě jednou zopakovat, zejména u smažáku ;))

Trouba 
- peču v elektrické troubě, takže pokud máte jinou musíte si přizpůsobit teplotu pečení

Vodní lázeň
- Potřebujeme kastrůlek/hrnec a nerezovou misku/mísu, která nám na kastrůlku bude sedět. Do čtvrtiny kastrůlku napustíme vodu, posadíme na něj misku např.: s čokoládou kterou chceme rozpustit a dáme na sporák. Až se voda začne vařit, tak můžeme plotýnku vypnout. Misku nám ohřívá pára z horké vody a čokoláda se nám krásně rozpustí.
- Pokud máme něco šlehat nad vodní lázní, tak je to to samé akorát, když vypneme plotýnku, tak v mističce/misce ingredience šleháme ručním šlehačem tak, jak dlouho je uvedeno.