středa 2. dubna 2014

{nadýchané} Kynuté koláče či koláčkyKoláče už od dob našich babiček, prababiček a i těch dalších pra jsou sváteční pokrm, kterým se uctívali hosté, či se pekly na posvícení a jiné slavnosti a svátky. Co více tedy mohlo pomoci mému plánu na pečení koláčů, než očekávaná návštěva z Ruska.
Jelikož těsto už poprvé sklidilo velký úspěch, tak už jiné na kynuté koláče nedělám. Těsto je výýýborné, koláče vydrží dlouho měkké, ale už nějak nezůstává čas na delší testování. Vše většinou během chvilky zbagrováno. Takový malý trik, aby koláče zůstaly opravdu dlouho měkké, tak je vždy lehounce potřete tvarohem, i když pak nebude tvarohový, pokud to ovšem někomu z domácích nevadí. Tvaroh koláček zvlhčí a bude měkčí.Ingredience na 4 velké koláče, 12 středních nebo 24 malých:


500g hladké mouky
100g cukru
2PL vanilkového aroma
125g tuku
200ml mléka
1/2 kostky droždí
1 vejce + 1 žloutek
špetka soli

Tvarohová náplň:

3 tvarohy v KOSTCE!! =) 
- tvaroh ve vaničce není vhodný na zdobení, ale koláč se s ním potřít dá 
2 celá vejce
cukr dle chuti

Povidlová náplň:

500g povidel
velký panák rumu
skořice

Uvedené množství náplní je vždy pro všechny koláče. Pokud chcete náplně kombinovat, tak přizpůsobte množství jednotlivých náplní.Postup:


1. V zadělávací míse si připravíme kvásek.

2. Až nám vzejde kvásek, prosejeme mouku, přidáme nastrouhaný změklý tuk, zbytek cukru, vejce i žloutek, zbytek mléka, sůl a vše zpracujeme.

3. Těsto hněteme tak dlouho, dokud není hladké a nelepí se na stěny. 

4. Hladký bochánek trošku poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 2 hodin.
(pokud není potřebné teplo, tak asi na 2 minutky zapnu troubu, poté ji vypnu a šoupnu tam kynout těsto)5. Po 2 hodinách si těsto přendáme na vál a trošku v ruce propracujeme a rozdělíme na 4 stejné díly (pokud děláme velké koláče) nebo na 12 dílů (pokud děláme střední koláče) nebo na 24 dílů (pokud děláme malé koláčky).


6. Při dělání koláčů si pomáháme hrncem, hrníčkem nebo panákem, který mi pomůže udělat pravidelné kolečko.7. Okraje koláče pomažeme žloutkem. Pomažeme povidly nebo zdobíme tvarohem, či jinou oblíbenou náplní.8. Koláčky můžeme posypat drobenkou.

9. Koláče pečeme asi na 180°C dokud nezezlátnou. Střední koláče jsem pekla cca 30 min.Hotové a zchladlé koláčky posypeme moučkovým cukrem a bacha ať si nespálíte čumák jako já. :D